هشدارهای بهداشتی به زائران خانه خدا در مکه

رئیس بیمارستان مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با توجه به اعزام زائران ایرانی به مکه در حج ۹۸، توصیه‌هایی به آن‌ها ارائه کرد.

هشدارهای بهداشتی به زائران خانه خدا در مکه

دکتر مصطفی نادری، رئیس بیمارستان مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در مکه، ضمن اشاره به ورود زائران ایرانی به مکه در حج ۹۸، توصیه‌هایی به زائران ارائه کرد.

نادری گفت:

زائران حج تمتع امسال وارد شهر مکه نیز شده‌اند که با توجه به شرایط آب و هوایی این منطقه لازم است مواردی را برای حفظ سلامتی خود رعایت کنند. در همین راستا و به منظور پیشگیری از ابتلای زائران به بیماری لازم است که حتماً به توصیه های بهداشتی که از سوی پزشکان در کاروانها و مجموعه ها به آن گوشزد می شود، توجه ویژه داشته باشند. هچنین لازم است زائران برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری تنفسی و سرماخوردگی از قرار گرفتن در معرض باد سرد کولرها خوداری کرده و برای پیشگیری از بیماریها از ماسک استفاده کنند.

وی در ادامه با اشاره به شست‌وشوی سطوح مسجدالحرام با محلو‌های ضدعفونی کننده، از زائران خواست برای پیشگیری از بیماری‌های تنفسی و حساسیت به این محلول‌ها، از ماسک استفاده کنند.

همچنین با توجه به گرمای هوا و تعریق بالا، به زائران توصیه کرد به‌منظور جلوگیری از گرمازدگی و ناراحتی‌های کلیوی، حتما به میزان کافی مایعات و آب مصرف کنند تا دچار مشکل نشوند. به این منظور لازم است زائران روزانه حداقل یک و نیم لیتر آب بنوشند و از قرار دادن نوشابه و چای به‌عنوان جایگزین آب، خودداری کنند.

نادری در رابطه با پیشگیری از بیماری‌های تنفسی هم گفت:

زائران برای خواندن نماز در مسجدالحرام از سجاده شخصی استفاده کنند و در صورتی که دچار علائم بیماری‌های تنفسی شدند حتماً از ماسک استفاده کرده و از دست دادن با دیگر زائران و هم اتاقی ها خودداری کنند و در صورت تداوم و تشدید علائم بیماری بعد از ۲۴ ساعت حتماً به پزشک مراجعه کنند.

وی به زائران توصیه کرد برای جلوگیری از بیماری‌ها به‌خصوص بیماری‌های تنفسی، زمانی که از مسجدالحرام، بازارها و دیگر اماکن عمومی به هتل بر می‌گردند، دست‌های خود را با محلول‌های شست‌وشو دهنده و به‌مدت ۳۰ ثانیه بشویند.

 

منبع : کجارو