پذیرایی رایگان کوچک ترین قهوه‌ خانه دنیا از گردشگران خارجی در عاشورا و تاسوعا

قهوه‌‌خانه حاج علی درویش، کوچک‌ترین قهوه خانه دنیا، در روزهای عاشورا و تاسوعا، برنامه ویژه‌ای برای پذیرایی از گردشگرهای خارجی دارد. با هم سری به این قهوه‌خانه می‌زنیم.

پذیرایی رایگان  کوچک ترین قهوه‌ خانه دنیا  از گردشگران خارجی در عاشورا و تاسوعا

بازار تهران یکی از مقصدهایی است که بسیاری از شهروندهای تهرانی و ایرانی در روزهای عزاداری محرم به آن سر می‌زنند. در این قسمت از شهر عزاداری به روش‌های سنتی برگزار می‌شود. دسته‌های عزاداری با طبل‌های پوستی به خیابان‌های اطراف بازار مثل ۱۵ خرداد و چهارراه گلوبندک می‌روند و کاروان نمادین امام حسین (ع) نیز این دسته‌های عزاداری را همراهی می‌کند. اما امسال برنامه ویژه‌ای هم در بازار تهران برگزار شد که در این گزارش تصویری به آن می‌پردازیم.

اگر به راسته زرگرها در بازار تهران بروید، پس از چند دقیقه به قهوه خانه حاج علی درویش، کوچک‌ترین قهوه‌ خانه دنیا می‌رسید.

در جلوی این قهوه‌ خانه چند بنر نصب شده است. این بنرها به زبان‌های فارسی و انگلیسی هستند. روی این بنرها حدیث‌هایی از امام حسین (ع)، سخنان بزرگانی مثل گاندی درباره ایشان و همچنین خوش‌آمدگویی چاپ شده است.

برنامه این قهوه‌ خانه برای روزهای عاشورا و تاسوعا این است که از گردشگرهای خارجی پذیرایی رایگان به عمل آورد.

این برنامه توسط حاج کاظم مبهوتیان طرح‌ریزی شده است.

در این دو روز، چند مترجم به صورت داوطلبانه حاج کاظم را در این فعالیت همراهی می‌کنند.

آن‌ها با دعوت از گردشگرهای خارجی به چای و قهوه رایگان، آن‌ها را به سوی قهوه‌خانه کوچک و دنج حاج علی درویش هدایت می‌کنند.

سپس در این قهوه‌خانه از این گردشگرها پذیرایی رایگان انجام می‌شود و گروه دیگری از مترجم‌ها، گردشگرهای خارجی را با مراسم‌های عزاداری که در حال برگزاری است، آشنا می‌کنند و به آن‌ها توضیحاتی درباره محرم و عاشورا ارائه می‌دهند. این فعالیت فرهنگی برای گردشگرها هم بسیار جالب است و با استقبال آن‌ها مواجه شده است. نظر شما درباره انجام چنین فعالیت‌های خودجوشی چیست؟ دیدگاه خود را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

 

منبع : کجارو